Jayne, Kaylee, Wash, Zoe, Mal, Simon a RiverZákladní informace

 

Čtrnáctidílný americký televizní sci-fi seriál Firefly vznikl v roce 2002. Jeho tvůrcem je Joss Whedon, autor seriálu Buffy the Vampire Slayer a scenárista filmu Alien: Resurrection.

 

Firefly je dechberoucím příběhem vesmírných psanců, kteří se pohybují na okraji společnosti, živí se převážně pašováním a jejich cílem není spasit galaxii, ale prostě přežít - "letět dál". Život jim komplikují jak vesmírné lodě totalitní Aliance, tak barbarští Plenitelé, sužující světy na okraji vesmíru. Hlavní síla seriálu spočívá v propracovaných charakterech postav, dobře vykonstruovaném příběhu a překvapivém rozuzlení jednotlivých epizod. Každý z hrdinů má své vlastní naděje a obavy a jejich osobnosti a vztahy se neustále vyvíjejí. 

 

Z žánrového hlediska se na první pohled jedná o typickou space operu, která je však velice originálním způsobem prokládána westernovými prvky. Tento zdánlivý anachronismus má ovšem přísnou logiku: létání vesmírem střídají klasické přestřelky na odlehlých planetách, kde jsou moderní laserové zbraně ještě příliš drahé a nedostupné, stejně jako moderní vznášedla, a tak se zde střílí z klasických šestiranných revolverů a jezdí se na koních.

  

Firefly má oproti jiným sci-fi seriálům ještě několik dalších specifik. V galaxii 26. století, v němž se seriál odehrává, existují dva dominantní jazyky - prvním je angličtina (jak jinak) a druhým čínština, která slouží zejména k nadávání. Asi nejvýraznější rozdíl oproti Star Treku, Stargate či Babylonu 5 je ale ten, že zde nejsou vůbec žádní mimozemšťané.

 

Seriálu bohužel nepřálo štěstí, a tak byl po pouhém tuctu epizod stažen z vysílání a předčasně ukončen. Důvodů, proč neuspěl, bylo víc. Studiu Fox se nezamlouval pilotní dvojdíl Serenity, a tak se jako první vysílala narychlo napsaná epizoda The Train Job, která ovšem jako úvod moc dobře nefunguje. Další díly byly v televizi uvedeny v jiném pořadí, než jaké Joss Whedon zamýšlel. Firefly navíc prošla několika různými vysílacími časy, takže i pokud si ji navzdory těmto dvěma skutečnostem divák oblíbil, neměl jistotu, že ji ve stejný čas najde v programu i za týden.

 

Práva na filmové pokračování seriálu, které se po vzoru pilotního dvojdílu jmenuje Serenity, od Foxu koupil Universal. Americká premiéra proběhla na konci září 2005, DVD je od května 2006 v prodeji i v České republice. Kromě toho vydal Dark Horse Comics kreslený seriál Serenity: Those Left Behind, který ve třech sešitech překlenul události mezi seriálem a filmem, a vyšla i knižní verze Serenity. Film získal dvě nejvýznamnější sci-fi ocenění, cenu Nebula a cenu Hugo.